Urząd Miasta Rybnika zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej siw.rybnik.eu Urzędu Miasta Rybnika.
Data publikacji strony internetowej:
Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Dokumenty opublikowane przed 31 marca 2020 r. mogą nie spełniać zasad formatowania zgodnych z wytycznymi WCAG 2.1. W publikacjach sprzed tej daty:
Nie dotyczy.
Nie dotyczy.
Data sporządzenia deklaracji:
Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Zarządzeniem nr 26/2022 Prezydenta Miasta Rybnika z dnia 17 stycznia 2022 r. wprowadzono Procedurę obsługi osób ze szczególnymi potrzebami w Urzędzie Miasta Rybnika, określającą sposób postępowania pracowników Urzędu w stosunku do osób ze szczególnymi potrzebami.
Zarządzeniem nr 77/2023 z dnia 30 stycznia 2023 r. wprowadzono zasady dotyczące tworzenia dokumentów tekstowych w Urzędzie Miasta Rybnika.
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych:
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą odpowiedzialną jest Żaneta Gałuszka (Koordynator), adres poczty elektronicznej spoleczny@um.rybnik.pl. Zastępcą koordynatora jest Łukasz Kiełb. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności. Kontaktować się można także telefonicznie pod numerami: 32 43 92 073 i 32 43 92 202.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytania niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji, itp. Żądanie powinno zawierać:
Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie na jeden z poniższych sposobów:
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Nie dotyczy.
Urząd Miasta Rybnika ul. Bolesława Chrobrego 2
Do budynku prowadzą dwa wejścia ogólnodostępne od ul. Bolesława Chrobrego i ul. Miejskiej. Wejście do Urzędu od strony ul. Miejskiej (służące do obsługi klientów), z którego masowo korzystają mieszkańcy, znajduje się na poziomie gruntu i wyposażone jest w drzwi automatyczne umożliwiające swobodny przejazd osób korzystających z wózków inwalidzkich. Kancelaria, służąca jednocześnie za punkt informacyjny, znajduje się po lewej stronie wejścia od ul. Miejskiej. Wejście od ul. Bolesława Chrobrego, prowadzące do zabytkowej części budynku, wymaga pokonania 2 stopni – nie ma podjazdu dla wózków. Drzwi wyposażone są w samozamykacz.
Na parterze budynku (przy obu wejściach) zapewniono w sposób wizualny i głosowy informację o rozkładzie pomieszczeń.
Dla osób na wózkach inwalidzkich dostępne są pomieszczenia biurowe na parterze, pierwszym i drugim piętrze, do których dojeżdża winda. Pomieszczenia na poddaszu nie są dostępne dla klientów poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Toalety ogólnodostępne dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na: parterze, pierwszym i drugim piętrze w nowej części budynku Urzędu. W toalecie na parterze w kabinie dla osób z niepełnosprawnościami zamontowano aktywator sznurowy gongu alarmowego. W toalecie na drugim piętrze umieszczono krzesło ewakuacyjne i koc ewakuacyjny.
Wszyscy klienci z niepełnosprawnościami mają zapewniony wjazd na dziedziniec przed nową częścią Urzędu, tj. od ul. Miejskiej. Jednocześnie przed wejściem od ul. Bolesława Chrobrego, w pasie drogowym, wyznaczono 2 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Najbliższy przystanek autobusowy to Śródmieście Sąd.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Stosowne oznaczenia znajdują się przed wejściami do budynku.
W Kancelarii do dyspozycji mieszkańców znajduje się lupa elektroniczna, umożliwiająca regulację stopnia powiększenia, regulację kontrastu i kolorów. Przy wejściu do budynku od strony ul. Bolesława Chrobrego w holu do dyspozycji mieszkańców znajduje się specjalistyczna klawiatura komputerowa dla osób z dysfunkcją wzroku. W tym samym miejscu znajduje się wózek inwalidzki do wykorzystania przy transporcie osób mających problemy z poruszeniem się lub osoby, która uległa wypadkowi na terenie Urzędu.
Przy toaletach ogólnodostępnych na parterze, pierwszej i drugiej kondygnacji w nowej części budynku, znajdują się oznaczenia w alfabecie Braille’a. Na parterze budynku zainstalowano 5 znaczników nawigacyjnych systemu Totupoint naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące (oba wejścia do Urzędu, winda, toaleta ogólnodostępna oraz całodobowa skrzynka podawcza przed budynkiem od ul. Miejskiej). W budynku znajdują się oznaczenia kontrastowe, natomiast nie ma oznaczeń w druku powiększonym dla osób słabowidzących.
W Kancelarii Urzędu Miasta można skorzystać z usługi tłumaczeń z języka migowego na język polski i z języka polskiego na język migowy poprzez system Wideotłumacza. Usługa polega na połączeniu się z tłumaczem, którego nie ma fizycznie w urzędzie, ale jest po drugiej stronie monitora komputera (można dokonać wyboru, jakim językiem ma posługiwać się tłumacz – czy językiem polskim, migowym czy systemowym językiem migowym). Stanowisko zostało oznaczone piktogramem dwóch dłoni w geście migania. Z usług można korzystać podczas wizyty w urzędzie, nie trzeba się specjalnie umawiać, wystarczy poinformować pracownika Kancelarii o potrzebie skorzystania z tej formy kontaktu. Na przykład można mieć przy sobie kartkę „Chciałbym/chciałabym skorzystać z Wideotłumacza”.
Osoby głuche i słabosłyszące mogą skorzystać z usług tłumacza języka migowego online również poza urzędem – przez przeglądarkę internetową na stronie rybnik.eu, a następnie wybraniu piktogramu dwóch dłoni w geście migania (odnośnik w prawej kolumnie – gdzie są media społecznościowe), lub bezpośrednio pod linkiem rybnik.wideotlumacz.pl. Potrzebny jest dostęp do Internetu i kamera w swoim komputerze, telefonie lub tablecie.
W budynku Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Bolesława Chrobrego 2 znajdują się pętle indukcyjne w Kancelarii Urzędu oraz na salach obsługi w Wydziale Komunikacji i Wydziale Spraw Obywatelskich. Jednocześnie Urząd Miasta posiada jedną pętlę indukcyjną mobilną. W pozostałych budynkach Urzędu nie ma zainstalowanych pętli indukcyjnych, ale istnieje możliwość skorzystania z pętli indukcyjnej mobilnej.
Na stronie internetowej Miasta Rybnika i Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rybnika znajduje się informacja o działalności Urzędu – plik zawierający tekst odczytywalny maszynowo, nagranie treści w polskim języku migowym oraz informacje w tekście łatwym do czytania, link: Informacja o działalności Urzędu.